چگونه یک اتصال ایمن در انواع مرورگرها داشته باشیم؟

2523-force-https-connection-major-browsers

اتصال ایمن (https) نوعی از اتصال است که در آن اطلاعاتی که بین شما و اینترنت مبادله می‌شود قبل از فرستاده شدن رمزگذاری می‌گردد. در این صورت حتی اگر کسی هم بین راه قرار بگیرد و دزدکی به اطلاعات مبادله‌شده‌ی شما سرک بکشد نمی‌تواند مفهوم آن را درک کند چون رمزگذاری شده است (توضیحات بیشتر در افزونه امنیتی فایرفاکس و نیز تغییر خودکار آدرس به حالت ایمن).

بنابراین اگر می‌بینید که آدرس صفحه‌ی اینترنتی که مشاهده می‌کنید به جای https از http استفاده می‌کند، این احتمال وجود دارد که هنگامی که به حساب کاربری خود در این سایت‌های ناامن وارد می‌شوید (یعنی اتصال ناامن)، اطلاعات شما (مانند نام کاربری، رمز عبور و سایر اطلاعات حساس) توسط افراد شرور مشاهده شوند. اگر محرمانه بودن اطلاعات شما در هنگام مرور اینترنت برایتان اهمیت دارد، توصیه می‌کنم این مطلب را هم بخوانید: چگونه هر مرورگر دلخواهی را در حالت محرمانه باز کنیم.

https

اکثر سایت‌ها و سرویس‌های آنلاین مانند سرویس‌های ایمیل تحت وب (مثل جی‌میل)، شبکه‌های اجتماعی و غیره که همه روزه از آنها استفاده می‌کنیم هر دو حالت http و https را پشتیبانی می‌کنند اما برخی از آنها (مانند جی‌میل) حتی اگر شما هم http را وارد کرده باشید به صورت خودکار آن را به https تبدیل می‌کنند که این از نظر امنیتی بسیار خوب است.

با این وجود، برخی از سایت‌ها که امکان https را هم در کنار http دارند (مثل فیس‌بوک)، به اندازه‌ی جی‌میل به امنیت شما اهمیت نمی‌دهند و به صورت خودکار http را به https تبدیل نمی‌کنند که این یک نقطه‌ضعف امنیتی برای شما به شمار می‌رود.

امروز می‌خواهیم در مورد نحوه تبدیل خودکار http به https در انواع مرورگرهای مهم صحبت کنیم. با استفاده از این روش‌ها می‌توانید مطمئن باشید که همواره در امنیت هستید (البته اگر سایت مورد نظر شما از https پشتیبانی بکند).

تبدیل خودکار اتصال ناامن به ایمن در مرورگر فایرفاکس

قبلاً دو افزونه خوب برای تبدیل اتصال ناامن به ایمن در فایرفاکس معرفی کرده‌ام که اینجا می‌توانید نحوه استفاده از آنها را بخوانید:

تبدیل خودکار اتصال ناامن به ایمن در مرورگر اینترنت اکسپلورر

اینترنت اکسپلورر از نظر امنیتی چندان تعریفی ندارد و تنها افزونه‌ای هم که برای تبدیل اتصال ناامن به ایمن برای این مرورگر نوشته شده است فقط فیس‌بوک را پشتیبانی می‌کند و امکان اینکه سایت دلخواه خود را به آن اضافه کنید وجود ندارد (این هم می‌تواند دلیل دیگری باشد برای اینکه یواش یواش از اینترنت اکسپلورر دست کشیده و از مرورگرهای بهتری مثل فایرفاکس یا گوگل کروم استفاده کنید).

تبدیل خودکار اتصال ناامن به ایمن در مرورگر گوگل کروم

اگر از مرورگر گوگل کروم استفاده می‌کنید می‌توانید با افزودن پارامتر –force-https به برنامه، باعث شوید که تمامی اتصال‌ها به صورت ایمن انجام شوند (البته اینکار باعث می‌شود که اتصال‌های معمولی را نتوانید مشاهده کنید). برای مشاهده روش گام به گام انجام این کار می‌توانید به این مطلب مشابه مراجعه کنید: چگونه هر مرورگر دلخواهی را در «حالت محرمانه» باز کنیم؟. اینکار علیرغم محدودیتی که در مشاهده سایت‌های معمولی (ناامن) دارد، اما روش بسیار خوبی برای اطمینان کامل از امن بودن تمام اتصالات شما در گوگل کروم به شمار می‌رود.

اما اگر به جای اینکار ترجیح می‌دهید از افزونه‌های گوگل کروم استفاده کنید، دو افزونه زیر برای اینکار وجود دارد:

تبدیل خودکار اتصال ناامن به ایمن در مرورگر اپرا

نسخه 11 اپرا که اخیراً منتشر شده است امکان استفاده از افزونه‌ها را فراهم کرده است. فعلاً تنها افزونه‌ای که می‌تواند به شما در داشتن یک اتصال ایمن کمک کند افزونه زیر است:

  • افزونه Security Enhancer: البته این افزونه فقط برای تعداد معدودی از سایت‌ها از جمله توییتر و برخی سرویس‌های گوگل کار می‌کند و امکان اضافه کردن هر سایت دلخواهی به آن وجود ندارد.
موضوع: امنیت در دنیای مجازی برچسب‌ها: , , , , , , , . علامت‌گذاري: پيوند جاودان. ارسال ديدگاه يا بازتاب: پيوند بازتاب.
  • مشترک شوید:

ارسال ديدگاه

ايميل شما هرگز منتشر نشده يا به ديگران داده نخواهد شد. قسمت‌هاي ضروري با علامت * مشخص شده‌اند

*
*

شما مي‌توانيد از اين كدهاي HTML استفاده كنيد: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  • مشترک شوید: